Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Krátka história a súčasnosť obce

 

Minulosť a súčasnosť obce Kolíňany

 

 

     Obec Kolíňany je jedna z najstarších a najrázovitejších dedín Podzoborskej oblasti. Leží 13 km severovýchodne od Nitry pri zlatomoraveckej ceste pod 

vrchom Žibrica. Zo spomínanej cesty sa nedá prehliadnuť 

románsky kostol z 11.storočia, ktorý harmonicky zapadá do malebného prírodného prostredia, hlásajúc majestátnu históriu obce.
     Naša dedina má bohatú kultúru. Ľudové zvyky a tradície, ľudové piesne, výšivky a kolíňanské nárečie sa stali predmetom bádania mnohých etnológov. Mimoriadne významné boli z tohto hľadiska dve výskumné cesty Zoltána Kodálya v rokoch 1906 a 1912, vďaka ktorým m

nohé kolíňanské ľudové piesne sa stali vysoko oceňovanou súčasťou národného kultúrneho dedičstva.
     Podľa historikov v čase príchodu starých Maďarov tu žilo slovanské obyvateľstvo. Maďarský etnický charakter nadobudol tento región iba postupne, medzi 10. a 13. storočím.
     Naša dedina patrí medzi najstaršie obce na tomto území. Na začiatku 12. storočia patrila do vlastníctva Nitrianskeho hradu, neskôr Zoborského kláštora. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1113 pod názvom Colin. Spomína sa v súpise majetkov Zoborského benediktínskeho kláštora. „Terminus de villa Colin est quaedam quercus circumposita lapidibus et vallis.”
     O pôvode názvu obce je niekoľko teórií, z ktorých najpravdepodobnejšia tvrdí, že názov obce Kolíňany (maď. Kolon) je odvodené od priezviska sikulského rytiera Kolon András. Potvrdzujú to aj ďalšie informácie, ktoré hovoria o tom, že naši predkovia pochádzali z kmeňa Sikulov. Úlohou tohto kmeňa bolo chrániť lúky a pasienky pod vrchom Žibrica pred vstupom do Nitrianskej kotliny.
     Podľa údajov z obdobia 1332-1337 patrilo ku kolíňanskej farnosti 360 osôb, no po tureckej okupácii (1576) evidujú len 50 daňovníkov. V roku 1787 evidovali v obci 80 domov a 614 obyvateľov. V súčasnosti je obývaných 450 domácností, kde žije 1500 obyvateľov.
     V našej obci sa nachádza aj obecné múzeum, ktoré reprezentuje pôvodnú ľudovú architektúru. Je dobrým príkladom toho, ako priblížiť zvyky, tradície, hmotnú a duchovnú kultúru našich predkov i tým najmladším generáciám.

 


 


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka