Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Poloha obce

POLOHA OBCE

        
            Územie katastra obce Kolíňany sa nachádza na juhozápadnom Slovensku v Nitrianskom kraji, kde sa úrodná rovina Podunajskej nížiny začína mierne dvíhať do vrchov Tribeča. Obec Kolíňany leží približne 10 km severovýchodne od okresného, krajského mesta Nitra, v miestach prechodu Tribečského pohoria do Žitavskej pahorkatiny, čo podmieňuje značnú členitosť okolitého terénu. Územie hraničí s katastrami obce: zo severu Jelenec, severozápadne Žirany, západne Dolné Štitáre, juhozápadne Pohranice, južne Hosťová, juhovýchodne Čeladice a východne Beladice. Najdlhšie katastrálne hranice má s obcami Jelenec a Žirany. Katastrálna výmera obce je 1250 ha k 1.1.1990.
           Po stránke geomorfologickej tvorí južná časť katastrálnej hranice severný okraj Podunajskej nížiny s nadmorskou výškou do 200 m. n. m. Menšia severozápadná časť je vyplnená Tribečským pohorím. Toto sa tiahne v smere od juhozápadu k severovýchodu a začína sa vrchom Zobor ( 588 m. n. m. ). Priemerná nadmorská výška Nitrianskej a Žitavskej tabule sa pohybuje okolo 150- 180 m.
          Prírodné danosti - úrodná pôda, priaznivé klimatické pomery a výhodná poloha dala tomuto územiu charakter poľnohospodárskeho strediska.

 


 

dnes je: 25.8.2019

meniny má: Ľudovít

podrobný kalendár

webygroup
Magyar verzió
ÚvodÚvodná stránka